no-img
طراح شید من

آسیب شناسی بافت های فرسوده شهری | دانلود فایل های معماری و شهرسازی | طراح شید


طراح شید من
آخرین آموزش ها
اطلاعیه های سایت

گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .

ادامه مطلب

PDF
آسیب شناسی بافت های فرسوده شهری
امتیاز 5.00 ( 1 رای )
pdf
بهمن ۳۰, ۱۳۹۵
219 کیلوبایت
18 صفحه
۰ تومان
رایگان – خرید

آسیب شناسی بافت های فرسوده شهری


برای شناخت مفهوم  آسیب شناسی بافت های فرسوده شهری بهتر است به تعریف کلمه­ی “بافت شهری” بپردازیم. اساساً بافت، گستره ای هم پیوند است که از بناها، راه ها، مجموعه ها، فضاها، تاسیسات و تجهیزات شهری و یا ترکیبی از آنها تشکیل شده باشد.(وبسایت دانشجویان بزرگمهر).بنابراین دراین واژه نوعی رابطه­ی سازواری (ارگانیکی) میان اجزای شهری به چشم می­خورد که قدمت، نوع وسایر ویژگی های سازه های هم­پیوند شهری را شامل می­شود.حال اگر به این تعریف واژه­ی “فرسوده”را هم اضافه کنیم این ویژگی مشترک بافت، یعنی “بافت فرسوده” بیش از هرچیزخود را در شکل فرسودگی نشان می­دهد.

درهرصورت اضافه شدن واژه­ی فرسوده به بافت، از یک سو مفهوم گذر تاریخی را القا واز شهر بیش از هر چیز مفهومی تاریخی بر ذهن متبادر می­کند. چرا که انباشتگی زمان برفضای شهری بر خطی مستقیم، و از دیگرسویی«ناکارایی، ناکارآمدی ساختاری وکارکردی فضای شهری»( کمانرودی؛سال دوم :۲۹) صحه می­گذارد. اما ازآن جایی که این تعریف دارای کلیت بوده و در فضای واقعی فاقد شاخص است، لذا در مطالعات مختلف پژوهشگران مختلف فضای شهری سعی در ارائه معیار برای بافت فرسوده داشته اند.

گذشته از اختلاف نظر پژوهشگران فضای شهری، آن­چه درحال حاضر و درکشور ما به عنوان معیارهای بافت فرسوده از سوی شورای عالی شهرسازی و معماری ایران درنظر گرفته شده شامل “ریزدانگی”، “ناپایداری”و”نفوذناپذیری” است.

در وبسایت سازمان نوسازی شهر تهران درتعریف این مولفه هاآمده است:

ریزدانگی: بلوک هایی که بیش از ۵۰ درصد آن ها مساحتی کمتر از ۲۰۰ مترمربع داشته باشد.

ناپایداری: بلوک هایی که بیش از ۵۰ درصد بناهای آن، ناپایدار وفاقد سیستم های سازه ای باشد.

نفوذناپذیری: بلوکهایی که بیش از ۵۰ درصد معابر آن عرض کمتر از ۶ متر داشته باشد.

آپور ( مشاور فرانسوی) معتقد است ریزدانگی ناظر به کوچک بودن قطعات بنا بوده و ربطی به کیفیت بافت ندارد. ناپایداری نشان دهنده­ی محله هایی است که در صورت وقوع زلزله بیشترین آسیب ها را می بینند و  مقاوم سازی آن ها ضروری است و نفوذناپذیری به معنای  عدم دسترسی مناسب ماشین است.(برگرفته از حائری؛ سال دوم: ۱۰ و۱۱)

اگرچه بر سر این معیارها توافقی وجود ندارد و هم­چنان عرصه برای نقد و انتقاد به این شاخص ها بازاست، اما با توجه به این معیارهای سه گانه” محله شهید خوب بخت اتابک منطقه ۱۵ شهرداری تهران”از جمله مناطقی است که بافت فرسوده اعلام شده است



برچسب‌ها :
,

تصاویر پیش نمایش


آسیب شناسی بافت های فرسوده شهری-1
آسیب شناسی بافت های فرسوده شهری-1
آسیب شناسی بافت های فرسوده شهری-1
ads

درباره نویسنده

امید ابوالحسنی 64 نوشته در طراح شید من دارد . مشاهده تمام نوشته های

دیدگاه ها


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *